skip navigation

Spartan TISCA All-State

164 All-State Program Placements Since 2005-2006

2018 6A All-State

1st Team All-State

Boys 100 Breaststroke – Brayden Rudd

Girls 200 IM – Danielle Hepler

Boys 200 Freestyle – William Coakley

Boys 500 Freestyle – William Coakley

Girls 500 Freestyle – Danielle Hepler

2nd Team All-State

Girls 500 Freestyle – Beth McNeese

Boys 400 Freestyle Relay – William Coakley, Seungjoon Ahn, Ethan Autry, Brayden Rudd

Boys 100 Butterfly – Ethan Autry

Girls 200 Freestyle – Beth McNeese

Boys 100 Butterfly – Seungjoon Ahn

Girls 400 Freestyle Relay – Danielle Hepler, Jessica Coakley, Kaitlyn Killinger, Beth McNeese

Honorable Mention All-State

Boys 200 Freestyle Relay – Brayden Rudd, Ethan Autry, Chase Cooke, William Coakley

Boys 200 IM – Brayden Rudd

Girls 1M Diving – Summer Taylor

 

2017 6A All-State

2nd Team All-State

Boys 100 Breaststroke - Brayden Rudd

Boys 400 Freestyle Relay - Ethan Autry, William Coakley, Seungjoon Ahn, Brayden Rudd

Honorable Mention All-State

Boys 500 Freestyle - William Coakley

Boys 200 IM - Brayden Rudd

Boys 200 Freestyle Relay - Ethan Autry, William Coakley, Seungjoon Ahn, Brayden Rudd

Boys 50 Freestyle - Ethan Autry

 

2016 6A All-State

1st Team All-State

Girls 100 Breaststroke – Kristen Hepler

2nd Team All-State

Girls 200 IM – Kristen Hepler

Boys 100 Breaststroke - Brayden Rudd

Boys 1M Diving - Austin Childs

 

2015 6A All-State

1st Team All-State

Boys 100 Butterfly – William Steele (State Silver Medalist)

Girls 100 Breaststroke – Kristen Hepler

Boys 100 Freestyle – Charles Steele

2nd Team All-State

Boys 200 Freestyle Relay – William Steele, Charles Steele, Berjo Ndinofina, Austin Ables

Boys 200 Medley Relay – William Steele, Brayden Rudd, Charles Steele, Austin Ables

Girls 200 IM – Kristen Hepler

Girls 500 Freestyle – Danielle Hepler

Boys 50 Freestyle – William Steele

Girls 200 Freestyle – Danielle Hepler

Honorable Mention All-State

Boys 50 Freestyle – Charles Steele

Girls 500 Freestyle – Kate Arceneaux

Girls 200 Medley Relay – Madison Brown, Kristen Hepler, Kelsey Hu, Miriam Aviles

Girls 400 Freestyle Relay – Danielle Hepler, Kate Arceneaux, Miriam Aviles, Kristen Hepler

 

2014 6A All-State

1st Team All-State

Girls 100 Breaststroke – Lindsay Shabet (State Champion)

Boys 100 Butterfly – William Steele

Boys 50 Freestyle – Charles Steele

Boys 200 Freestyle Relay – William Steele, Josh Xu, Andrew Spencer, Charles Steele

Girls 50 Freestyle – Rachel Grooms

Girls 100 freestyle – Rachel Grooms

2nd Team All-State

Boys 50 Freestyle – William Steele

Girls 200 Freestyle Relay – Nat Pham, Melissa Hepler, Kate Arceneaux, Rachel Grooms

Boys 100 Freestyle – Charles Steele

Boys 400 Freestyle Relay – William Steele, Adam Sherman, Andrew Spencer, Charles Steele

Girls 200 IM – Lindsay Shabet

Girls 400 Freestyle Relay – Kate Arceneaux, Nat Pham, Melissa Hepler, Rachel Grooms

Honorable Mention All-State

Boys 100 Freestyle – William Steele

Girls 200 Medley Relay – Kelsey Hu, Lindsay Shabet, Madeline Doughty, Melissa Hepler

Girls 200 IM – Kate Arceneaux

 

2013 5A All-State

1st Team All-State

Girls 100 Breaststroke - Lindsay Shabet

Girls 100 Free - Rachel Grooms

Boys 100 Breaststroke - Pierce Bartine

Boys 200 Medley Relay - William Steele, Pierce Bartine, Charles Steele, Andrew Steele

2nd Team All-State

Boys 100 Free - Andrew Steele

Girls 400 Free Relay - Melissa Hepler, Nat Pham, Kate Arceneaux, Rachel Grooms

Boys 400 Free Relay - Charles Steele, Pierce Bartine, William Steele, Andrew Steele

200 Free - Rachel Grooms

50 Free - Andrew Steele

100 Butterfly - Kate Arceneaux

Boys 200 IM - Pierce Bartine

Honorable Mention All-State

Girls 500 Free - Kate Arceneaux

Girls 100 Breaststroke - Kristen Hepler

Girls 200 Medley Relay - Charis Won, Lindsay Shabet, Madeline Doughty, Rachel Grooms

Boys 100 Butterfly - Charles Steele

Girls 200 IM - Lindsay Shabet

Girls 200 Free Relay - Charis Won, Nat Pham, Melissa Hepler, Kristen Hepler

 

2012 5A All-State

1st Team All-State

Boys 200 Free Relay - Troy Burger, Andrew Steele, Travis Presley, Pierce Bartine

2nd Team All-State

Boys 400 Free Relay - Troy Burger, Charles Steele, Travis Presley, Andrew Steele

Boys 200 IM - Troy Burger

Girls 100 Breaststroke - Lindsay Shabet

Boys 200 Medley Relay - William Steele, Pierce Bartine, Troy Burger, Travis Presley

Girls 100 Free - Delia Weber

Girls 200 Free Relay - Rachel Grooms, Nat Pham, Delia Weber, Kate Arceneaux

Honorable Mention All-State

Boys 100 Breast - Pierce Bartine

Boys 50 Free - Troy Burger

Girls 200 Free - Delia Weber

Boys 100 Back - William Steele

Girls 400 Free Relay - Delia Weber, Kate Arceneaux, Nat Pham, Rachel Grooms

Boys 100 Free - Andrew Steele

 

2011 5A All-State

1st Team All-State

Girls 500 Free - Cameron McHugh (Bronze Medalist)

2nd Team All-State

Girls 200 IM - Cameron McHugh

Girls 200 Medley Relay - Cameron McHugh, Chloe Tong, Anne Steele, Rachel Grooms

Girls 400 Free Relay - Anne Steele, Chloe Tong, Melissa Hepler, Cameron McHugh

Girls 1M Diving - Lindsay Keahey

Girls 100 Butterfly - Anne Steele

Girls 100 Backstroke - Cameron McHugh

Boys 100 Breaststroke - Pierce Bartine

Boys 200 IM - Troy Burger

Honorable Mention All-State

Girls 200 Free - Cameron McHugh

Boys 200 Medley Relay - Carson Kuzawa, Pierce Bartine, Troy Burger, Andrew Steele

 

2010 5A All-State

1st Team All-State

Girls 400 Free Relay - Bri Dillon, Charlotte Lechner, Kyra Jones, Anne Steele

Girls 200 Medley Relay - Kyra Jones, Chloe Tong, Anne Steele, Bri Dillon

Girls 1M Diving - Lindsay Keahey

2nd Team All-State

Girls 100 Backstroke - Kyra Jones

Girls 100 Butterfly - Anne Steele

Girls 100 Breaststroke - Chloe Tong

Honorable Mention All-State

Girls 200 Freestyle - Kyra Jones

Girls 100 Freestyle - Bri Dillon

 

2009 5A All-State

1st Team All-State

Girls 100 Backstroke - Kyra Jones

2nd Team All-State

Girls 200 Medley Relay - Kyra Jones, Charlotte Lechner, Anne Steele, Bri Dillon

Girls 400 Free Relay - Bri Dillon, Charlotte Lechner, Anne Steele, Bri Dillon

Girls 50 Free - Bri Dillon

Honorable Mention All-State

Boys 500 Free - Ezrah Nyanat

100 Butterfly - Anne Steele

1M Diving - Lindsay Keahey

 

2008 4A All-State

1st Team All-State

Girls 200 Medley Relay - Kyra Jones, Kara Wilkerson, Anne Steele, Bri Dillon (State Champions)

Girls 100 Butterfly - Anne Steele

Girls 100 Backstroke - Kyra Jones (State Champion)

Girls 500 Free - Kyra Jones

Girls 200 IM - Anne Steele

Girls 400 Free Relay - Dri Dillon, Kara Wilkerson, Kyra Jones, Anne Steele

Boys 200 Free - Ezrah Nyanat (Bronze Medalist)

Boys 500 Free - Ezrah Nyanat

Girls 200 Free - Kara Wilkerson

Girls 200 Free Relay - Bri Dillon, Katie Recer, Courtney Spencer, Whit Ward

Boys 1M Diving - Jeff Andersen

Boys 200 Medley Relay - Nate Jones, Ben Thompson, Ezrah Nyanat, Jesse Black

Girls 50 Free - Bri Dillon

Boys 200 Free Relay - Jesse Black, Ryan Armijo, Justin Mosholder, Connor Nugent

Boys 100 Breaststroke - Ben Thompson

2nd Team All-State

Girls 100 Free - Bri Dillon

Boys 400 Free Relay - Jesse Black, Kenny Kwan, Justin Mosholder, Ezrah Nyanat

Girls 1M Diving - Lindsay Keahey

Girls 100 Backstroke - Jody Barnhardt

Girls 100 Breaststroke - Kara Wilkerson

Girls 100 Breaststroke - Whit Ward

Boys 100 Backstroke - Nate Jones

Honorable Mention All-State

Girls 100 Free - Kyra Jones

Boys 200 IM - Ben Thompson

Boys 500 Free - Kenny Kwan

Girls 200 Free - Katie Recer

Girls 50 Free - Courtney Spencer

Boys 1M Diving - Juan Carlos Rojas

Boys 200 IM - Jorge Faz

Boys 50 Free - Jesse Black

Boys 500 Free - Ian Heinz

Boys 100 Back - Doug Ilijev

 

2007 4A All-State

1st Team All-State 

Girls 100 Backstroke - Kyra Jones (State Champion)

Girls 500 Freestyle - Kyra Jones

Girls 200 Medley Relay - Kyra Jones, Whit Ward, Kara Wilkerson, Courtney Spencer

Girls 400 Free Relay - Kyra Jones, Whit Ward, Courtney Spencer, Kara Wilkerson

2nd Team All-State

Boys 100 Butterfly - Ezrah Nyanat

Girls 100 Breaststroke - Kara Wilkerson

Boys 200 Freestyle - Ezrah Nyanat

Girls 200 IM - Kara Wilkerson

Boys 400 Free Relay - Justin Mosholder, Jimmy Welin, Doug Ilijev, Ezrah Nyanat

Boys 500 Free - Jimmy Welin

Girls 100 Breaststroke - Whit Ward

Honorable Mention All-State

Boys 200 Medley Relay - Connor Nugent, Chris Edmundson, Ezrah Nyanat, Justin Mosholder

Boys 100 Backstroke - Doug Ilijev

Boys 200 Free - Jimmy Welin

Girls 100 Free - Kyra Jones

Girls 200 Free Relay - Andrea Ranta, Brooklyn Foster, Katie Recer, Whit Ward

Boys 200 Free Relay - Jesse Black, Ryan Armijo, Tucker Sweet, Doug Ilijev

Girls 1M Diving - Laura Oakley

Boys 500 Free - Kenny Kwan

 

2006 4A All-State

2nd Team All-State

Girls 200 IM - Kara Wilkerson

Boys 500 Freestyle - Jimmy Welin

Honorable Mention All-State

Girls 100 Breaststroke - Kara Wilkerson

Girls 500 Freestyle - Kara Wilkerson

Boys 100 Backstroke - Doug Ilijev